turistika.jpg, 78kB
Koněpruské jeskyně
Jsou největšími jeskyněmi otevřenými pro veřejnost a jediné veřejně přístupné jeskyně na území Středních Čech. Soustavu podzemních chodeb najdete na území Českého krasu nad obcí Koněprusy nacházejících se asi 7 kilometrů jižně od Berouna. Ve vrchu, nazvaném Zlatý kůň (476 m) se nachází rozsáhlé třípatrové Tento měděný znak uvidíte jak nad vchodem - tak i nad východem z jeskyníjeskyně v devonských vápencích. Jedná se o tři patra chodeb a dómů, která se utvořila koncem třetihor a počátkem čtvrtohor. Objeveny byly oficielně v 12. září roku 1950 při odstřelu v přilehlém lomu.
     Zhruba v roce 1460 tu neznámý člověk v objeveném vchodu a po průzkumu vnitřních prostor jeskyně, začal vyrábět napodobeniny stříbrných husitských haléřů. Penězokazecká dílna byla tím pádem napomohla tomu, že její autor dokonale zamaskoval na další roky vchod do labyrintu jeskynních chodeb. Paradoxem také určitě je, že padělatel vyráběl mince dokonalejším způsobem, jak mincovna. Peníze totiž přímo razil a nevystřihoval je, pravda ale je, že padělky nebyly moc kvalitní a autora pravděpodobně výrazně neobohatily.
     V roce 1959 mohla poprvé veřejnost uvidět jednotlivé prostory a postupem let vznikl dnešní model provádění. Jednotlivé prostory byly nazývány jak podle jejich objevitelů, tak i podle podobnosti k určitým věcem. Součastná návštěvnická trasa měří 800 metrů a můžete vidět mimo jiné Proškův dóm (největší a nejkrásnější prostor), Letošníkovu propast (je hluboká asi 30 metrů), Jezírko lásky (zde byly nalezeny kosti pravěkých zvířat staré až 200 000 let či pozůstatky kostí pravěkých lidí). Dál je tu Vánoční jeskyně, Petrbokova sluj či Nová jeskyně. V Medvědí síni je k vidění ukázka zbytků kostí nelezených v jeskyních. Spodní patro, nalézající se 80 metrů pod povrchem není přístupné, protože tu hrozí pro případné návštěvníky nebezpečí.
     Po prohlídce si můžete vyjít nahoru na vrchol Zlatého koně a pokochat se kruhovým pohledem po okolí. A cestou zpět na parkoviště na dálku prozkoumat lom, nazývající se příhodně Čertovy schody. Za prohlídku, možná i jako námět na samostatný výlet stojí určitě Naučná stezka Zlatý kůň, měřící 2,5 kilometru a vedoucí přírodními památkami. Cestou si můžete pročíst i několik naučných informačních tabulí.