turistika.jpg, 78kB
Kačina 4.

Chotkové žili na Kačině až do roku 1911, kdy zdědil zámek synovec posledního z rodu Chotků - Q. T. Hohenstein. Ten se ale neuvěřitelně zadlužil a na zámek byl uvalen konkurz. Za druhé světové války byl prodán a nakonec v roce 1945 znárodněn.
     V současné době je zámek i jeho zahrada přístupný veřejnosti. Je tu toho velmi mnoho k vidění. Pokud si chcete prohlédnout úplně všechno, naplánujte si sem celodenní výlet. Nejvíce známé jsou LetníP1390392a.jpg, 32 kB chotkovské slavnosti. Národní zemědělské muzeum - dějiny českého venkova je pro zájemce neuvěřitelnou expozicí. Muzeum vzniklo v roce 1891, postupně se rozrostlo. Nyní je i odborným úsekem Národního zemědělského muzea.
     Zámek Kačina nabízí 3. obchůzkové trasy. První je volná bez průvodce. Můžete vidět početné expozice vývoje zemědělství, potravinářství, průmyslu a života na venkově. Druhá trasa je s průvodcem a uvidíte empírové zámecké interiéry, dějiny Chodků a jejich panství, životní styl české šlechty v 19. a 20. století. Poslední, třetí je opět s průvodcem a navštívíte historickou zámeckou knihovnu, lékárnu z druhé poloviny 19. století, alchymistickou laboratoř, obrazovou galerii, zámecké divadlo, zámecké oranžerie a zahradu léčivých rostlin.