turistika.jpg, 78kB
Ústí nad Labem
Erbenova vyhlídka

Nacházím se v Ústí nad Labem na vlakovém nádraží a už z dálky mne zaujala nová kovová lávka u řeky. Je to zajímavá P2400934_small.JPG, 14kBstavba a stojí za to jí prozkoumat. Jsou z ní zajímavé výhledy na i za Labe. Měla by být dobrým pomocníkem v případě nějaké větší vody.
     Dnešním cílem je stavba, nacházející se v nadmořské výšce 420 metrů. Původně byla o něco nižší, ale díky tomu, že okolní stromy stavbu přerostly, byla navýšena o jedno patro. Jedná se o patnáct metrů vysokou stavbu nad městem. Nachází se na Dobětinské výšině. Vede na ni 56 schodů a dostala název Erbenova vyhlídka.
     Pokud zvolíte ke zdolání vrcholu vysokého kopce možnost jít cestou, co začíná u Naučné stezky Bertino údolí, půjdete terénem, kterým protéká Stříbrnický potok. Stezka není sice dlouhá, ale o to je zajímavější. Objevíte tu například pramen velmi kvalitní vody, která dokonale osvěží. Pokud jde o potok, jeho délka je necelé dva kilometry. Svou pouť končí ve městě, kde v vtéká do Labe. Potok je v těchto místech zajímavý. P2400711_small.JPG, 17kBJe na něm k vidění 30 různě vytvořených přehrádek a zajímavé vodní efekty. V průběhu roku dle počasí se mění průtoky, takže v každé roční době je tu na co koukat.
     Bertino údolí patřilo kdysi k obci Stříbrníky, jejíž jméno vzniklo díky těžbě stříbra. Dnes je již součástí Ústí nad Labem. Svůj název Bertino získalo díky paní Schafferové. Ta byla manželkou ředitele chemických závodů. Což znamenalo, že disponovala velkým majetkem. Díky tomu mohlo vzniknout upravené údolí, jehož součástí byly různé cesty, lemované lavičkami a záhony květin. Nedaleko romantického vodopádu stával svého času i velký altán, ve kterém se pořádaly různé kulturní akce.
     To už ale stojím před dnes již kamennou rozhlednou, které není první stavbou svého druhu na tomto místě. Ta první stávala na Brandově výšině nad Stříbrníky před více jak sto lety. Jednalo se o dvacet metrů vysokou celodřevěnou věž, která byla slavnostně otevřena 26. května 1889. Dostala název po císaři P2400753_small.JPG, 9,6kBFrantišku Josefu II. Druhá rozhledna byla také dřevěná. A až třetí, jejíž část můžete vidět dodnes, je kamenná. Otevřena byla 1. července 1933 a dostala název Erbenova vyhlídka po řediteli ústecké spořitelny, panu Alexandru Erbenovi.
     Co můžete ze současné rozhledny vidět? Tedy mimo paneláky, kolem kterých sem vede jedna z možností vyjití na vrchol k vyhlídce. V podstatě kopce od Nákleřova přes Bouřňák a Boreň k Milešovce a Kletečné. Vysoký Ostrý, od Kalicha až k Bukové hoře a Kozímu vrchu. A samozřejmě i blizké okolí města, které se nachází ve velkém údolí. Mimo jiné můžete začít rozeznávat podrobnosti směrem k zámku Velké Březno.
     Zpátky do města se můžete vrátít východní stranou přez sídliště Stříbrniky a Hornická-Stará a Městské sady.