turistika.jpg, 78kB
Trutnov Poříčí
Čížkovy kameny
Dnešní výlet začal v Trutnově-Poříčí. Sem můžete dojít z Trutnova buď pěšky - ale vede kolem velmi frekventované silnice...a nebo využít městské dopravy či vlaku. Poříčí je v podstatě předměstí Trutnova a je známé díky tepelné elektrárně. Vznik Poříčí se připomíná již roku 1260. Jak majetek města Trutnova byla vesnice s názvem Poříčí potvrzena roku 1542. Na náměstí stojí novogotický kostel sv. Petra a sv. Pavla (1897). Pohlednici jsem tu nikde neviděl, což je myslím škoda. Po prohlídce náměstíčka se pak po turisticky značené cestě vydáte směrem ke Lhotě u Trutnova, ale ještě před tím si můžete prohlédnout vlakový viadukt - kde se setkávají dvě tratě. První vede z Trutnova do Petříkovic, Chvalče, Radvanic, Janovic, Hodkovic, Adršpachu a dále až do Náchoda a druhá také z Trutnova a vede až do Jaroměře, ze které můžete pokračovat směrem na Hradec Králové.
     Ve Lhotě pak už půjdete do prudkého kopce nejprve vsí a pak kolem "Perníkové chaloupky", až dojdete přímo k Čížkovým kamenům. Ty se vypínají nad údolím Úpy a jsou romantickým místem, kde jsou k vidění krásné skalní kvádry na kterých si dokonce dávají dostaveníčko skálolezci. Při vstupu do skal jsem zvolil nenápadnou cestu pod nimi, abych pak na konci "vyšplhal" nahoru a vydal se turisticky značenou cestou zpět do Lhoty. Cesta vede v blízkosti vrcholků skal a tak si tu musíte dávat velký pozor. Místy jsou k vidění krásné výhledy na Trutnov a blízké okolí. Pak mé kroky vedly opět prudce vedoucí cestou dolů do Lhoty jsem se vyhýbal zbytkům sněhu a podcenil kvalitu cesty...a tak jsem na blátě, kde byl vespod ještě led - podklouzl a už se "válel" po zemi.
     Cestu zpět k domovu jsem pak musel v autobuse prostát. Ale ten den jsem nebyl jediný smolař. Při čekání na městskou dopravu, která do Lhoty zajíždí, mi jedna paní vyprávěla, že než šla na autobus - položila si na zahradě hrábě tak nešikovně, že na ně ve spěchu šlápla... Nakonec se nám podařilo se společně zasmát a když už nyní sedím u počítače - celkově mohu napsat - že se výlet i přes malou nehodu vydařil a přispělo k tomu určitě i krásné - na začátek jara neobvyklé počasí.