turistika.jpg, 78kB
Šumperk 2.

Dominantou města je Městská radniční věž postavená v sasko neorenezančnímP1810646_small.JPG, 11 kB stylu na náměstí Míru (1910-11). K věži vysoké 56 metrů, která je v určitý čas přístupná i veřejnosti se dostanete po projití různými ulicemi a uličkami. Z výšky 27 metrů se dají i díky dalekohledu zde umístěnému sledovat vrcholy Jeseniků a sledovat život v ulicích města. Z jedné strany věže můžete spatřit hezké sluneční hodiny. Původní gotická věž, která měla být přebudována do renesanční podoby se nedochovala - byla zbořena v roce 1909.
     Vedle radnice, stojí barokní sousoší z roku 1719. Náměstí je oproti jiným městům poměrně malé. Je na něm vidět i výzdoba fasád v empírovém stylu se štukovou výzdobou. V centru je k vidění mnoho měšťanských domů, při procházce nejen hlavní třídou P1810710_small.JPG, 13 kBje se opravdu na co koukat. Svého času bylo město nazváno "Malá Vídeň", což byla určitě velká pocta. Dnes si po takto podobně označeném okruhu můžete projít celé město. Na území města je i několik kostelů a parků. Kdo by si chtěl město prohlédnout z ptačí perspektivy, může se zajít podívat na zalesněný kopec za městem, na kterém stojí rozhledna Háj.
     Pokud budete odjíždět vlakem, podívejte na strop nádražní budovy na krásné vzory. Jestliže máte ještě dostatek času, zajeďte si do nedalekých Velkých Losin...