turistika.jpg, 78kB
Police nad Metují 2.

Starobylé město se rozkládá v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Můžete z něj uskutečnit atraktivní výlety do pískovcových skalních měst Ostaše, do Broumovských stěn či Teplicko-adršpašských skal. Město samo leží 14 kilometrů severovýchodněP1300346_small.JPG, 5 kB od Náchoda a protéká ji říčka Ledhujka, která je přítokem řeky Metuje.
     Až do doby Otakara Přemysla I. bylo okolní území neobydleným hraničním pásmem, zabraňujícím vpádu nepřátel. V roce 1213 jej vladař věnoval řádu benediktinů, kteří zde vybudovali klášter. A právě v jeho okolí vznikla osada, do které po přeložení týdenního trhu z Provodova, vznikl první předpoklad k budování městečka Police.
     Jako u většiny městeček a měst poznamenalo zdejší památky několik velkých požárů, husitské války, uherské nájezdy, třicetiletá válka... Základní půdorys města a síť základních ulic jsou ale původní a při návštěvě se po nich můžete procházet. Zajděte se podívat na nejvýznamější památku ve městě, která stojí hned vedle benediktinského kláštera - na kostel Nanebevzetí P. Marie. Ten byl založen ve 13. století a na jeho barokní přestavbě se podílel mimo jiných také K. I. Dienzenhofer.
     Za návštěvu určitě také stojí zdejší Muzeum stavebnice Merkur. V jeho prostorách můžete strávit i několik hodin. Na velikém stole jsou tu k dispozici jednotlivé kompomenty stavebnic. Můžete si popustit uzdu fantazie či se nechat inspirovat např. "Železným městem" a postavit si své dílo, které pak budou případně obdivovat další návštěvníci. A pokud ne, další návštěvníci jej rozeberou a postaví něco úplně jiného.