turistika.jpg, 78kB
Lázně Bělohrad

Město v podhůří Krkonoš známé svými slatinnými lázněmi se nalézá v údolí říčky Javorky. Je to poklidné místo. Někdy ve 13. století vznikla kolem tvrze nazvané Koštofrank (latinský zkomolený název castellum francum - tedy svobodný hrad), osada Nová Ves. Tvrz byla pak v roce 1550 renesančně přestavěna a bílá barva kamene a omítky ji dala název nový - Bělohrad. Nakonec byla barokně přestavěna roku 1720 na zámek s přilehlým parkem a empírovou oranžerií (1831).
     Na náměstí najdete novorenesanční Lázeňský hotel z roku 1893. Lázně byly v tomto městečku založeny roku 1885 na východním okraji a původně, než byl přistaven v roce 1936 další ústav byly lázeňským domem pouze Anenské lázně.
     K areálu lázní patří také 60 hektarů velký park Bažantnice s rašelinnými jezírky - ve kterém byl navrtán na začátku minulého století pramen kyselky. Ten dal také lázním název, protože se jmenuje Annamariánský. Voda je alkalicko zemitá a je moc chuťově dobrá, což mohu potvrdit - vyzkoušel jsem ji. V lázních se léčí revmatismus, degenerativní změny kloubů a jezdí sem i pacienti po ortopedických operacích na rehabilitace. Jsou zaměřeny především na léčbu nemocí pohybového ústrojí. Nově a moderně je také zařízeno Dětské oddělení na léčení poruch pohybového aparátu.
     Z památek je zde k vidění především při silnici na Hořice farní kostel Všech svatých - která stojí na místě původního vyhořelého dřevěného kostelíka zničeného za třicetileté války. Na něm najdete hrob rodičů Karla Václava Raise (Zapadlí vlastenci, Kalibův zločin). Více informací naleznete na městských stránkách.