turistika.jpg, 78kB
Rozhledna Kotel
u Rokycan

Pokud si máte možnost prohlédnout obrázky původní celodřevěné rozhledny "Na Stráni", postavené nedaleko Rokycan v roce 1894, můžete se ubezpečit, že byla stejně zajímavou stavbou, jako dnes rozhledna "Kotel". Na místě té ostatně stála také dřevěná, vysoká 25 metrů. Její život skončil v roce P2540776_small.jpg, 9,2kB1909...
     Zastřešená celokovová rozhledna nazvaná Kotel stojí u Rokycan (600 metrů nad mořem). Vyhlídková plošina ve výšce 25 metrů nad terénem skýtá nádherné výhledy. Například Brdy. Šumavu, Černý les, Krušné hory, České středohoří. Za příznivého počasí je vidět jak Praha, tak i Brno.
     Když se podíváme směrem na Kamenný Újezd (ze krerého jsem přišel), uvidíme v popředí Rokycany, rybník Ježek, Borek, Vokuchy, Svojkovice, Těškov. V pozadí Radeč, Brno, Chlum, hrad Radeč (Mitrvald), Číhátko, Čertovu skálu, Vydřiduch, Bukov, Sirskou horu či Holý vrch. Všechny směry, kam můžete dohlédnout, jsou na rozhledně přesně popsány...
     Zajímavá stavba s točitým schodištěm se nachází na vrcholu kopce, který je pokryt převážně smrkovým porostem. Naštěstí už je P2540712_small.jpg, 12kBsem tam vysazován i buk, takže postupně dochází k původnímu složení lesa.
Směrem od rozhledny na Rokycany se nachází tzv. Demarkační linie. K té spadá Vojenské muzeum a Klub vojenského muzea, je k vidění nejen vojenská technika a výzbroj naší armády do roku 1938, ale i další exponáty o výzbroji armády lidové...
     Rozhledna se tyčí na kopci nedaleko Rokycan. Ty mají bohatou historii, vždyť se o nich zmiňuje Kosma ve své kronice v roce 1110. Královským městem se stávají k roku 1584 díky Rudolfu II. V současnosti původně renesanční a barokní domy ve středověkém rázu města vytváření v člověku zajímavý dojem.
     Na náměstí stojí před dominantním kostelem Panny Marie Sněžné Mariánský sloup. Byl vytvořem v roce 1725 a doupraven o 45 let P2540835_small.jpg, 7,6kBpozději. Pokud jde o zmiňovaný kostel, byl původně biskupským dvorcem. Husité a požáry jej sice zničili, ale po roce 1784 byl přestavěn a vysvěcen o pár let později. Jeho věž byla ale dostavěna mnohem později (1821-23 v empírovém slohu). Další kostel ve městě (vystavěný 1609-15) byl hřbitovní, stál za hradbami.
     Ve městě můžete vidět plno zajímavostí, například muzeum Dr. Horáka (102 000 fosilií, historie železářství a litiny), zbytky opevnění či čtyřbokou barokní budovu radnice. Dumnetovský dům (1512), Hirschlovu vilu nebo rotundu na Kalvárii se zbytky Křížové cesty.