turistika.jpg, 78kB
Ze zahraničí
Kanada

Kanada je krásná zem. Je plná kouzelné přírody, nádherných scenérií, národních a provincionálních parků. Území Skalnatých hor je překrásné, najdete na něm čtyři celokanadské (Canada parks) národní parky. Jsou jimi Kootenay, Yoho, Banff a Jasper. Snímky, které vidíte na této stránce pocházejí z Národního parku Jasper, který se nachází v Alberte Canada na Icefield Highway a byly pořízeny v květnu roku 2005.
     Jasper se spolu s Národním parkem Banff nachází severojižním směrem na východních svazích Rockies. Je tu velmi živé turistické centrum, které má stejný název jako park. V létě tu bývá průměrná teplota kolem 19°C. Zima je poměrně vydržitelná, kolísá mezi minus 8 až minus 15°C. Teploty kolem -20°C tu nebývají ale neobvyklé. Jediný "problém" na který tu narazíte je bezradnost, že nemůžete vidět úplně všechno. Neměli byste si určitě nechat ujít projížďku na kánoi po jezeru Maligne Lake či návštěvu vodopádů...
     Jedinou připomínkou podle turistů, kteří tuto oblast navštívili je určitá "magalománie" v nejnavštěvovanějších místech (parkovišťě, ploty, vybetonované chodníčky). Ale mimo tato místa je už pak pravděpodobnost, že potkáte někoho jiného, než volně žijící zvířata velmi malá. Kanada je hojně navštěvovaná a turisticky velmi atraktivní. Chráněná horská území mají neuvěřitelných 20 238 čtverečných kilometrů.
A ještě tu mám jednu fotografii, která přišla z Kanady a je na ní vidět záběr z Národního parku Rocky Mountains (Skalnaté hory) - který je zapsán v který je zapsán od roku 1990 v knize UNESCO. V tomto teritoriu se nachází sedm horských parků. Jeden z průsmyků, nazvaný Kicking Horse (Kopající kůň) - je protnut železnicí. Ta vznikla už v roce 1885 a vedla podél řeky stejného názvu. Rocky Mountains jsou pohořím relativně velmi mladým, které bývalo kdysi mořským dnem. Jeho složení, v němž převládají břidlice a dolomické vápencové horniny dodávají svou různobarevností tomuto místu neuvěřitelné kouzlo. Pro fotografy je to tu jistě "Ráj na zemi". Už od pradávna je toto území nazýváno Zářícími horami, protože tu bývá po celý rok na vrcholku hory Mt. Cathedral (3064 m n. m.) krásně zvýrazněná "bílá čepička". Kdo tato území navštíví, bude určitě okouzlen.