turistika.jpg, 78kB
Kačina 1.

Zámek se nalézá v katastru obce Nové Dvory 8 kilometrů severovýchodně od Kutné Hory. Stojí v místech, kde kdysi stávala ves Kačín, o které jsou první zmínky z roku 1142. Na území parku, založeného roku 1785, který využíval přírodní lučinatý terén a po roce 1800 byl přebudován podle pokynů botanika Mikuláše Josefa s.v p. Jacquina, byl postaven empírový zámek Kačina.
     Je to nejčistší empírová stavba v Čechách (1802-22). Byla vybudována jako letní sídlo nejvyššího purkrabího Českéhokacina34_small.JPG, 10 kB království hraběte Jana Rudolfa Chotka. Zámek má tvar půlelipsy, střední část tvořily obytné a společenské místnosti, postranní přízemní křídla s kolonádami obsahovala hostinské pokoje a byla zakončena nárožními pavilony, které sloužily jako divadlo a knihovna.
     Zámek Kačina je otevřen od dubna do října denně včetně pondělí od 8:00 do 17:00 hodin. Poslední prohlídky začínají v 16:00. Můžete si vybrat ze 3 variant. První trasa je bez průvodce. Můžete si prohlédnout početné expozice vývoje zemědělství, potravinářského průmyslu a života na venkově. Druhá trasa je s průvodcem po empírových zámeckých interiérech, prohlídka expozic dějin rodu Chodků(jejich panství, životní styl české šlechty v 19. - 20. století). Třetí trasa je také s průvodcem. Budete absolvovat prohlídku historické zámecké knihovny, lékárny ze druhé poloviny 19. století, alchymistické laboratoře, obrazové galerie, zámeckého divadla, zámecké oranžerie a zahrady léčivých rostlin.
     Pokud chcete vidět úplně všechno, budete k tomu potřebovat alespoň tři hodiny. A to nemluvím o zámecké zahradě, v té se můžete potulovat neomezeně dlouhý čas.