turistika.jpg, 78kB
Hradec Králové
Jiráskovy sady

hradeckralovesoutok_small.jpg, 4 kB

Tyto krásné a udržované sady objevíte v Hradci Králové. Historie parku sahá do poloviny 19. století, kdy město bylo ještě pevností. Ve výběžku hradeb na soutoku řek Labe a Orlice byl založen důstojnický park. Do parku se ale veřejnost nemohla dostat, byl přístupný pouze vyvoleným. V roce 1896 město vykoupilo pozemky parku od vojenské správy. Zpřístupnilo jej veřejnosti.
     Ve 20. až 30. letech po velkých mrazech a větrné smršti byla velká část parku zničena. V roce 1926 byl při soutoku řek Labe a Orlice založen na bývalé zelinářské zahradě růžový háj a o rok později alpinium. V roce 1932 pak byl postaven restaurační a parkový pavilon.
     V roce 1934 bylo na soutoku řek Labe a Orlice umístěno bronzové sousoší. To městu věnoval akademický sochař J. Škoda. O rok později byl v parku umístěn dřevěný kostel, který sem byl přemístěn z Podkarpatské Ukrajiny. Nyní o park pečuje podnik Údržba a péče o městskou zeleň. Určitě se sem zajeďte podívat, kde se vám může na našem území poštěstit stát na ostrově?