turistika.jpg, 78kB
Hruboskalsko 2.
V oblasti nazvané Hruboskalsko se může člověk setkat s horolezci, ale může tu potkat i lidi, které zajímá historie. V místě, které je nazváno "Čertova ruka" se můžete na informační tabuli dozvědět tyto zajímavosti:
 
     "Člověk dle archeologů vstupil do Českého ráje před 50 000 lety. Přetváří jej P1060214_small.JPG, 9 kBasi posledních 6 000 let. Čertova ruka je jedním z nejznámějších archelogockých nalezišť v kraji. Bylo zde jeskynní sídliště a snad i kultovní místo (mladší a pozdní doba kamenná), lidu popelnicových polí a Germánů ze 3. - 4. století našeho letopočtu. Sátlu zde také dřevěný hrádek ze 13. až 14. století našeho letopočtu.
     Při budování cesty tu byla prosekána skála. Kdo má fantezii, spatří podobu krokodýla. Shodou okolností nám připomíná, že právě druhohory, ze kterých pochází okolní pískovec, byly érou plazů."
 
     Hruboskalsko patří po Prachovských skalách k nejvíce navštěvovaným místům u nás. Vzniklo ve velmi dlouhém odbobí a to od mladších třetihor až do sklonku starších čtvrtohor. Většina skalních útvarů se zvedá do výšky 20 až 50ti metrů.
     Můžete se zajít podívat i do oblasti vodoléčebných lázní Sedmihorek. Ty byly založeny v roce 1841 a svého času byly vyhlášené. Je tu velké množství pramenů a vy si tu můžete odpočinout před další cestou - ať už se vydáte k zámku Hrubá Skála či hradu Valdštejn...nebo půjdete do Turnova, kde je dobré vlakové spojení.