turistika.jpg, 78kB
Hrubá Skála 2.

Na informační ceduli se dočtete podrobnosti o tomto krásném zámku, který je ale veřejnosti ve vnitřních prostorách uzavřen. Okolí zámku P1060224a_small.jpg, 9 kBstojí také určitě za návštěvu a nabízí se tu i velké množství značených turistických tras.
     Zámek Hrubá Skála je zachovalým hradním zámkem na pískovcovém skalním bloku, vybudovaným v polovině 14. století v gotickém slohu na místě středověkého hradu. Později byl upraven v renezančním, barokním a romantickém slohu. K významným úpravám objektu došlo zejména po požáru v roce 1710, v roce 1804 a v roce 1859, kdy byla podoba zámku částečně regotizována.
     Původním stavebníkem byl pravděpodobně Hynek z Valdštejna. Přestavbu chátrajícího hradu v renesanční zámek provedli Smiřičtí ze Smiřic. Po Bílo hoře jim byl objekt zkonfiskován a prodán Albrechtovi z Valdštejna. Při barokní přestavbě se komplex rozrostl o nová zámecká křídla a nový most s předhradím.
     Přestavbou v romantickém slohu, započatou roku 1859 rodem zbohatlických Aehrenthalů, vzniklo novogotické zámecké sídlo, pod jehož P1060283_small.JPG, 9 kBjednotící fasádou zmizelo téměř vše dosavadní. Některé stavební prvky ovšem obdobní stavebních slohů předešlých století výrazně připomínají. Za mostem na prvním nádvoří je kastelánské křídlo, kde bývaly konírny a obydlí panských služebníků. Za druhým hradním příkopem se rozkládá nejstarší část zámku s jídelnami a společenskými místnostmi. Na druhém hradním nádvoří zaujme zejména výrazná omítka paláce s tak zvanými psaníčkovými sgrafity a dominatna v podobě čtyřboké hodinové věže s ochozem.      Dnes slouží zámek Hrubá Skála pro potřeby cestovního ruchu jako zařízení hotelového typu. Návštěvníkům je umožněn vstup na nádvoří i na věž, odkud se nabízí pozoruhodná vyhlídka především na Hruboskalsko, Trosky i Kozákov.