turistika.jpg, 78kB
Hořice 1.
město kamenné krásy

Město Hořice se svým malebným okolím a četnými uměleckohistorickým památkami láká ke kratším i delším vycházkám. A to nejen milovníky historie a umění, ale i příznivce pěší turistikyhorice.gif, 15 kB a cykloturistiky. Nabízí jim celou řadu atraktivních tras, přinášejících nejen radost z pohybu v krásné čisté přírodě, ale i poučení a poznání. Příznivci silničních motocyklových závodů jistě znají populární závod "300 zatáček Gustava Havla", pořádaný každoročně od roku 1961.
     Lomům v okolí Hořic vděčí za svou existenci světské a církevní památky kraje i nejvýznamnější národní stavby (P1170139_small.JPG, 3 kBPražský hrad, chrám sv. Víta, chrám sv. Barbory, Národní divadlo). V poválečné době byl použit při výstavbě Lidic, pražského metra, při rekonstrukci karlovarské kolonády a u řady památníků a soch v celé naší krásné vlasti.
     Hořice - 311 m. n. m. se nachází na úpatí Hořického Chlumu. Raně středověká osada pod vrchem Gothard, který se do celonárodních dějin zapsal Žižkovým vítězstvím nad Čeňkem z Vartenberka v bitvě dne 20. dubna 1423. V součastné době se tento vrch vyznačuje neobvyklou sochařskou tradicí. Jsou tu na svahu vystavena díla mnoha sochařů. Proto si také město vysloužilo název: "Město kamenné krásy".
     Na náměstí stojí novogotická radnice z roku 1872, kousek za ním pak barokní kostel Narození Pany Marie z 18. století. Zajímavostí je, že v tomto kostele měli svatbu rodiče Bedřicha Smetany (Litomyšlského rodáka). V roce 1884 byla v Hořicích založena Střední průmyslová škola kamenická a sochařská.