turistika.jpg, 78kB
Hořice
vrch Gothard

Vrch Gothard se slovanským hradištěm byl jádrem prvního osídlení Hořic. Ve 12. století to byla vesnice, ležící na obchodní stezce z Bydžova do Hostinného, a od konce 13. století Hořice vystupují už jako město. Do celonárodních dějin se Gothard zapsal Žižkovým vítězstvím nad Čeňkem z Vartenberka (20. dubna 1423). Na samém vrcholu dnes najdete sochu samotného Jana Žižky z Trocnova.
     Po celém návrší najdete velké množství soch - sou zde záměrně soustředěny. Nejvyšší sochou na Gothardu je však Riegrův obelisk - který zde byl vztyčen při příležitosti Výstavy českého severovýchodu v roce 1907. Pískovcový blok v délce 12,5 metru a o váze 340 q byl vylomen v lomu (Podhorní Újezd) a po pět týdnů pracně dopravován na místo určení.
     Najdete tu také ještě v muzeu uměleckohistorickou expozici. Obsahuje nejen nejvýznamnější díla českého sochařského umění první poloviny 20. století s čitelným rukopisem učitelů a žáků místní sochařsko-kamenické školy, ale i sbírku obrazů, především regionálního zaměření.
     Gothard se pyšní také od roku 1895 monumentálním hřbitovním portálem. Je to jedinečné dílo architekta B. Moravce a A. Cechnera je výsledkem čtrnáctileté práce učitelů a žáků sochařsko-kamenické školy. Prostřední socha portálu Anděl míru je od Mořice Černila, postranní sochy Smrt a Vzkříšení od Quido Kociána.