turistika.jpg, 78kB
Bezděz

Královský hrad, jeden z našich nejcennějších, byl postaven mezi lety 1260-78 Přemyslem Otakarem II. na znělcovém vrchu 604 m. Byl rozšířený v 90. letech 13. století Václavem II. Za třicetileté války byl hrad vypálen, později sem byl v roce 1633 přenesen augustiniánský klášter z Bělé, po válce byl poutním místem. Po zrušeníbezdez37_small.JPG, 8 kB kláštera v roce 1785 byly poutě zakázány, hrad zpustl, změnil se v zříceninu. Bezděz představuje nejvyspělejší stupeň ve vývoji hradů. Bylo štěstí, že nebyl přestavován ani opravován. A to zejména díky špatně přístupnému terénu.
     Zájem o hrad vzbudil až romantismus 19. století a díky Karlu Hynku Máchovi (Máj) a Bedřichu Smetanovi (opera Tajemství, která pojednává o tajné chodbě a pokladu v ní). Dnes se můžete dostat k hradu do vzdálenosti jednoho kilometru od něj automobilem a zbytek (s velkým převýšením) dojít pěšky. Vynaložený pohled pak však stojí opravdu za vydanou energii.
     Pokud zaplatíte vstupné, můžete si prohlédnout vše za vstupními vraty. Komplex tvoří vlastní vnitřní hrad, předhradí a opevnění. Nejcennější částí areálu je raně gotická kaple, krásný prostor, vertikálně zdůrazněný příporami s konzolemi pokrytými listovým dekorem, na něž jsou svedena žebra křížové klenby. Tato kaple je jedinou hradní kaplí s ochozem v našem gotickém stavitelství. Nápadnou dominantou celého hradu viditelnou z neuvěřitelné vzdálenosti jsou dvě věže. Čertova je vysoká 20 metrů a Velká, vysoká 30 metrů. Na ní je také kruhová vyhlídka, kterou ocení zvláště znalci blízkého i dalekého okolí.