turistika.jpg, 78kB
Ben Ghan v Jaroměři

Rekord fakíra Ben Ghany - poprvé v Evropě. Pohřbení zaživa na fantastických deset dnů! V místě mezi podchodem k supermarketu Plus a mostem v Jaroměři. Začátek akce byl 14. 6. 2004 a ukončení proběhne 24. 6. 2004 ve 14,30. Světová senzace v Jaroměři zahájí svým ukončením Festival magie. Ten bude probíhat 24. 6. 2004 od 14,30 "vykopáním" fakíra Ben Ghany bude ukončen 27. 6. 2004 předáním cen starosty města magických osobnostem na hlavním show festivalu v Městském divadle v Jaroměři.
Viděno několik dnů "poté"... Zdeněk Zahrádka z Ústí nad Labem alias fakír Ben Ghan, kterého jsem v Jaroměři navštívil - když končil 8 den pokusu a začínal 9, "vylezl" deset minut před patnáctou hodinou dne 24. června 2004 zpět na úrodnou půdu. Světový rekord se povedl, ale největší krizi měl Ben Ghan právě mezi osmým a devátým dnem. To si stěžoval na ztuhlé svalstvo a bolesti v oblasti páteře a lopatek. Dalo by se tedy s nadsázkou napsat, že jsem byl u toho nejdůležitějšího. Ale nakonec krizi překonal a tak byla zhruba dvoustovka lidí v den ukončení rekordu připravena na loučce u Labe - kdo a co, že to vlastně z té zakopané "bedny" vyleze.
     A tak byla v 14,48 za zvuků orientální hudby, pouštěné s kazetového magnetofonu (nebylo by originálnější poprosit nějaké orientální těleso o hudbu živou?), bedna vykopána a po odpečetění se z ní vysunuly dva prsty fakíra vtyčené radostí nad zdařeným pokusem do písmene V. A když vylezl celý - sice pobledlý a hubenější o 8 kilogramů (že by návod, jak totálně zhubnout?) - pochválil si svůj výkon a dodal, že je rád, že Česká republika něco ve světě dokázala.
     Lidé očekávali, že se pokud nemůže v žádném případě zdařit - jak může někdo vydržet 10 dní bez jídla a vody v tak malém prostoru? Ale nakonec byli všichni rádi, když jim asi hodinu po světovém rekordu - to se Zdeněk Zahrádka na loučku u Labe na chvíli opět vrátil - rozdával s úsměvem na tváři autogramy. Je myslím velmi dobře, že se celá akce konala právě v Jaroměři a v celkovém efektu se nakonec vydařila. Navíc zahájila i dny magie v Jaroměři, takže to bylo vhodný a důstojný začátek.
     Na závěr musím ještě dopsat něco, co mne také moc zajímalo. Co kdyby náhodou se stalo, že by se Ben Ghanovi udělalo velmi špatně, či padl do bezvědomí a musela by se co nejrychleji bedna s ním vykopat? Mimochodem, třetí den museli pořadatelé vytvořit ještě jeden dýchací otvor, protože pod zemí bylo neočekávaných 33°C. Druhý dýchací otvor ale vytvořil v bedně mírné šero, což je prý o hodně nepříjemnější než úplná tma... Tedy odpověď na otázku, za jak dlouho by bylo "vykopáno" zní dle odpovědi pořadatelů: "Do pěti minut!".

Takhle vypadalo místo rekordu v pátek 25. 6. 2004 v 18,00 hodin. Za pár dní zaroste toto místo travou a vzpomene si na tuto akci jen málokdo. Ale světový rekord se podařil a o to šlo Ben Ghanovi především.
A večer v Městském divadle pokračoval program festivalu magie další akcí. Zúčastnilo se jej velké množství lidí, kteří se před akcí samotnou podívali na další magii pořádané i venku.
benghan08_small.JPG, 11 kB