turistika.jpg, 78kB
Bechyně - zámek

V Bechyni, krásném lázeňském městě na jihu Čech najdete zámek, stojící na ostrohu nad soutokem řek Smutné a Lužnice. Je to původně královský hrad ze 13. století, který získal největší slávu za Petra Voka z Rožmberka.
     Vraťme se ale ještě do roku 1422, kdy na město zaútočilo vojsko hejtmana Jana Hvězdy z Vícemilic. Město sice "padlo" husitůmP1200805_small.JPG, 5 kB do rukou...ale hrad se jim podařilo získat až teprve při dalším tažení o šest let později. A to jen díky tomu, že se jim posádka po několika týdnech oblíhání vzdala výměnou za bezpečný odchod z něj. Což samo o sobě vypovídá, že je postaven na velmi výhodném místě.
     V sedmdesátých letech 16. století se již nehovořilo o hradu, ale o zámku a majitel Petr Vok své sídlo bohatě zveleboval. A určitě se neměl špatně, o čemž svědčí i fakt, že se oženil s teprve 14ti letou Kateřinou z Ludanic. Pokud zámek navštívíte současnosti, můžete se tu obdivovat jeho krásné ložnici či obrovské Svatební síni, kde jsou k vidění na zdech nejen dobové malby, ale i "křesťanské ctnosti vítězící nad neřestmi". Maleb a krásných sgrafit je ostatně v celém areálu zámku k vidění velmi mnoho.
     Petr Vok na zámku a svém ostatním osobním majetku nešetřil a jak už to bývá, nastala finanční krize. Zámek získali Šternberkové a roku 1761 zdědil panství i se zámkem Jan Václav Paar (syn Marie Terezie). Jeho rod vlastnil zámek (a zveleboval k dokonalosti) až do roku 1948, kdy byl vyvlastněn.
     Součástí zámeckého areálu je i park, který se nachází v prostorách jižní části a předhradí původního hradu. Z vyhlídkové terasy je krásný výhled po okolí Bechyně a do údolí Lužnice. Určitě se vyplatí vydat se i do blízkého okolí zámku, protože se pak můžete pokochat různými náhledy či podhledy. Kulturně se také můžete vyžít prohlídkou Muzea sochaře Vladimíra Přeclíka či navštívit keramické muzeum v prostorách bývalého zámeckého pivovaru.