turistika.jpg, 78kB
ZOO - Chleby

P1080010dlouhy.jpg, 47 kB
V obci Chleby, jež leží v okrese Nymburk a má necelých 400 obyvatel - můžete navštívit malou Zoologickou zahradu. Najdete ji hned vedle kostela Panny Marie a IMG_2631.gif, 18 kBsv. Vavřince, který byl postaven v letech 1780-82. To ale ještě neměl tak vysokou věž. Ta byla přistavena do dnešní výšky v roce 1889.
     K této malé Zoologické zahradě se dostanete z různých směrů. Jedna možnost je v Sadské pokračovat podle značek s nápisem ZOO Chleby a obrázkem tukana.
     Zahrada byla založena v roce 1997 jako nezisková "Obecně prospěšná společnost". Můžete tu vidět přibližně padesát druhů zvířat v počtu 140 kusů. A to jak ryby, plazy, tak především savce a ptáky. Jelikož byla ze začátku financována "bez zadlužení", probíhalo budování areálu pomalu. V současnosti se už pár dárců objevilo. Dokonce v případě zájmu si tu můžete své oblíbené zvířátko adoptovat či "sponzorovat". V červnu 2007 tu byl slavnostně otevřen pavilon opic (inspirovaný kambodžským chrámem Bayon Temple).
     Velmi atraktivní na pozorování jsou bažanti. Mají tu o nich na informační tabuli hezké povídání:
     "Jejich kouzlo tkví především v barevnosti, kresbě a nejrůznějších okrasách. U drtivé většiny bažantů je obzvláště silně rozvinutý pohlavní dimorfismus. To znamená, že samci (kohouti) vypadají jinak, než samice (slepice). Rozdílnost je často tak výrazná, že oba dospělí ptáci vypadají, jako by k sobě ani nepatřili. Vyznat se v bažantech je pro většinu smrtelníků nadlidský úkol, poznat alespoň některé druhy je o něco snažší, nicméně ani to není vždy zrovna jednoduché. Některé druhy jsou tak vzácné, že pokud je chcete spatřit, podaří se vám to jen v několika světových ZOO. Věříme, že k lepší orientaci mezi jednotlivými druhy přispěje právě tato informační tabule..."
     Přijeďte se sem podívat, Zoologická zahrada je sice malá, ale i tak tu strávíte příjemné chvíle. Pro děti tu mají připravené atrakce.