turistika.jpg, 78kB
Ze světa

Jamajku objevil roku 1493 Kryštof Kolumbus. Nachází se ve Střední Americe 800 kilometrů jižně od Floridy (vybavíte si ji spíše podle polohy Kuby). Její rozloha je 10 990 kilometrů. Objevitelé tu našli krásné bílé písečné pláže - tento ostrov navíc patří mezi nejkrásnější ostrovy světa. Původní obyvatelé - Indiáni kmene Aruaků, tu již nežijí. Dnešní obyvatelstvo se skládá především z černochů a mulatů - potomků otroků, které sem přivezli Angličané a Španělé.
     Jamajka je hojně navštěvována turisty z celého světa, neboť tu najdou od krásných písečných pláží, tmavomodrých lagun a tropického horkého počasí i na velikost ostrova neuvěřitelně vysokou horu Blue Mountain Peak (2256 m). V centru ostrova jsou krásná krasová pohoří a zkrasovělé vápencové plošiny. Úředním jazykem je tu angličtina, nejvíce se vyváží oxid hlinitý, bauxit, cukr, tabák, banány, rum, ovoce a koření.

Mauritius najdete 880 kilometrů od východního pobřeží Madagaskaru. Znali jej už arabští kupci, ale pro Evropu byl objeven až roku 1510 Portugalci. Pojmenován byl ale Nizozemci (podle místodržitele a nasavském princi Mauritiovi). Ostrov se osamostatnil od nadvlády až 12. března 1968 - ale podle nové ústavy zůstal členem Britského společenství národů. Více jak polovinu obyvatelstva tvoří Indové, běloši francouzského původu a kreolové.
     Mauritius má rozlohu 1 865 kilometrů čtverečních a svého času byl nejlidnatější zemí v Africe. Nejvyšším bodem ostrova je hora Piton de la Riviére Noire - (824 m). Ostrov je sopečného původu, je vyplněný vrchovinou - jen pobřeží je lemováno úzkou nížinou. Proudy ztuhlé lávy se táhnou prakticky až do moře - na jiných místech jsou k vidění čedičové útesy. Mauritius je rájem pro turisty a díky půdě sopečného původu velmi úrodnou zemí, pěstuje se tu převážně cukrová třtina, vanilka, tabák a čaj.

Děkuji své netové kamarádce Renatě za poskytnutí fotografií. Díky ní se můžete alespoň na chvíli pokochat krásou ostrovů Jamajka a Mauritius.