turistika.jpg, 78kB
Zbraslav

Zbraslav je součástí Prahy 5, nachází na jihovýchod od centra hlavního města. Ještě v roce 1974 byla samostatným městem. Stéká se tu řeka Berounka (říká se jí také Mže) s Vltavou. Zbraslavsko je velmi úrodná kotlina, která je ohraničena skalnatými kopci. Dalo by se s nadsázkou napsat, že tu lidé žili neustále. Ale v dokazatelné podobě se tu objevili pravděpodobně dvě tisíciletí před Kristem.
     První písemná zmínka o Zbraslavi pochází z roku 1115. Roku 1292 tu na místě královského loveckého dvorce založil Václav II. klášter cisterciáků, pohřebiště posledních Přemyslovců. V interiéru kostela při konventu - sv. Jakuba, jsou v interiéru v soše Přemysla Oráče uloženy ostatky Přemyslovců. Zajímavostí je, že po zrušení konventu byl v jeho prostorách vybudován jeden z prvních cukrovarů u nás - zpočátku zpracovával třtinu...ale pak jako první v Čechách začal zpracovávat cukrovou řepu.
     Ve městě najdeme barokní pivovar z roku 1764 a z moderních dějin je určitě známým faktem, že ve Zbraslavi žil v letech 1921-42 lékař a spisovatel Vladislav Vančura. Právě tady čerpal inspiraci ke slavnému Rozmarnému létu... Cestou vedoucí z náměstí se můžete podívat na místo, kde žil a stojí tam i jeho pomník. Po schodišti se pak dostanete na vrch Havlín, kde stojí románský kostel sv. Havla (1100 - jsou tu po něm zbytky), přestavěný 1660. Na přilehlém hřbitově jsou k vidění plastiky například od Josefa Vágnera. Má tu hrob i hudební skladatel Jaromír Vejvoda.
     Při návratu zpět na náměstí http://zbraslav.info/kamera/ můžete jít kolem vyhlídky "Karlův stánek", ze které toho ale moc neuvidíte. Prudkou cestou dolů uvidíte průhledy na Zbraslavský zámek, kde si v parku můžete prohlédnout velké množství soch a plastik, které jsou součástí Národní galerie. Hezká procházka se dá uskutečnit i na opačné straně města(hradiště Závist), na pravé straně Vltavy - pokud přejdete přes most Závodu míru. Tam jsem se ale osobně nepodíval, ale určitě postupem času projdu i tuto část jižní části hlavního města.
     Dominantou zámku obdélníkového půdorysu i celého zámeckého areálu v čele s terasovitými zahradami je vzdušné nádvoří, uzavřené ze tří stran širokými oblouky arkád na štíhlých sloupcích. Se zámkem souvisí děkanský kostel Nejsvětější Trojice, míčovna, letohrádek a jízdárna. V rozlehlém parku v údolí Zlatého potoka na ploše 22 ha najdete velké množství vzácných dřevin. Park přechází v oboru doloženou již roku 1590.