turistika.jpg, 78kB
Žacléř

Město, jež je zmiňováno již roku 1334 mělo v průběhu času názvy Bornwlos, Bernstadt a nakonec Žacléř. Leží v nadmořské výšce 604 metrů a je nazýváno východní bránou Krkonoš. Nad městem se tyčí původní hrad (1136), který chránil obchodní Slezskou stezku. P1620618.gif, 24 kBPozději byl několikrát poničen a přebudován na zámek (nyní je v soukromém vlastnictví).
     Dominantou okolí je Královecký Špičák (880 metrů), ze kterého je nádherný výhled. Žacléř a jeho okolí je protkáno hornictvím. Uhlí se tu už ale netěží, důl Jan Šverma je uzavřen. Ale těžební věž a haldy v okolí jsou viditelné, známky 400 let hornictví jsou tu znát.
     S městem sousedí osada Bobr, která byla kdysi samostatnou obcí. Za osadou je turistický hraniční přechod. Pokud půjdete po hraniční čáře či zeleně značené stezce, dojdete do osady Černá Voda. A další přechod, u kterého se nachází Růžový palouček. A právě tudy odešel roku 1628 (udajně po přespání v Žacléři) z Čech "učitel národů" se svou rodinou - Jan Amos Komenský. Na památku je tu vybudována pamětní deska. V průběhu dějin tudy z Polska procházela husitská či švédská vojska. Což ostatně znamenalo, že byla Žacléř k roku 1645 vypálena...
     V Žacléři byl na konci 13. století postaven dřevěný kostelík, na jehož původním místě stojí od roku 1677 kostel kamenný. Ten byl přestavěn do barokního stylu (původně byl renesanční) v roce 1731. Nyní nese název "Nejsvětější trojice". Výzdobou oltářů byl pověřen Braunům "žák" J. Pacák. Na obdélníkovém náměstí stojí mariánský sloup (1725) se čtyřmi sochami světců. S historií města se můžete seznámit v muzeu.
     Asi kilometr od města, směrem na Trutnov se nachází malá vesnička Prkenný důl. Krásné údolí, nad kterým byl vybudována před 2. světovou válkou v okolí vrchu Stachelberk (je zde již vybudována nová rozhledna) betonový pevnostní systém. Pod ním se rozkládají rozsáhlé podzemní prostory v délce asi 3,5 kilometrů, z nichž je zpřístupněno asi 1000 metrů pro veřejnost.