turistika.jpg, 78kB
Pecka - městečko

Pecka mající urbanistickou strukturu má statut městečka už od roku 1382 a to i s právem útrpním a hrdelním. Městečko se nachází asi 16 kilometrů ode Dvora Králové nad Labem směrem na Novou Paku. Dominuje mu silueta hradu, vybudovaného zde ve 14. století. Kousek pod náměstím stojí barokní kostel sv. Bartoloměje z 18. století, kolem něhož najdete kamennou Křížovou cestu. V Pecce také najdete několik roubených přízemních domů. Původně byl kostel jedino zděnou stavbou v městečku.
      Pokud se řekne "Pecka", každý si vybaví především pana Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic (1564 - 1621). Ten tu má na svou počest před místní mohutnou školní budovou z roku 1910 památník. Dle ústní tradice by měl být údajně pohřben pod dlažbou právě v kostele sv. Bartoloměje.
      Vždycky rád říkám, že je to tu "Kraj Nadi Urbánkové", ale mladá generace zná Pecku především díky všude v kraji známé a vyhlášené diskotéce. Kousek za městečkem směrem k místnímu hřbitovu najdete krásné nové koupaliště, které je i s přilehlým sportovním, rekreačním a informačním centrem Pecka vybudováno díky programu Evropské unie SAPARD.