turistika.jpg, 78kB
Opočno - zámek

Kdo navštíví město Opočno, měl by se zajít podívat i na místní zámek. Na přelomu 13. a 14. století tu stál původně hrad. V roce 1421 ubránil hrad Jan z Opočna...ale nakonec byl stejně dobyt a to roku 1425 královéhradeckými husity opocnozamek19_small.JPG, 6 kBopocnozamek31_small.JPG, 6 kBa pražany. Hrad byl prakticky zničen a s ním i městečko...
     V letech 1562-67 dal Vilém Trčka z Lípy přestavět původní hrad na renesanční zámek. Po roce 1634 přešel zámek do majetku rodu Coloredo. Požár zavinil stavební úpravy. Z původního hradu zbyla pouze válcová věž. Kolem roku 1820 byl vytvořen anglický park. Jeho součástí je vodopád, vodní plochy na Zlatém jezeře a též několik drobných architektur.
     Dominantou zámku obdélníkového půdorysu i celého zámeckého areálu v čele s terasovitými zahradami je vzdušné nádvoří, uzavřené ze tří stran širokými oblouky arkád na štíhlých sloupcích. Se zámkem souvisí děkanský kostel Nejsvětější Trojice, míčovna, letohrádek a jízdárna. V rozlehlém parku v údolí Zlatého potoka na ploše 22 ha najdete velké množství vzácných dřevin. Park přechází v oboru doloženou již roku 1590.