turistika.jpg, 78kB
Kostelec nad Orlicí - Častolovice

panIVO_4384.jpg, 178kB
Dnes se projdeme okolím Kostelce nad Orlicí. V místech obklopujících Divokou Orlici se nachází velké množství zajímavých míst. Jedním z nich je Seykorova studánka. Vytéká do krajiny jihovýchodně od Kostelce. Její voda pitná není, ale dlouho jsem nebyl na místě, kde by bylo tak IVO_4347_small.jpg, 17kBblahodárně. Přepadající voda totiž vytváří zvuk, který příznivě působí na duši.
    Pokud bychom se vydali dále po žlutě značené stezce, došli bychom až na Potštejn. Mé kroky vedou dnes opačným směřem. Cestou mezi strání a Divokou Orlicí dojdu až k jezu. Zajímavá stráň dostala název Lípová. Je protkána několika cestami a cestičkami (okruh Mistra Jana Husa, Karla Jaromíra Erbena, Dr. J. S. Gutha-Jarkovského).
    Po přechodu po jezu se dostanu na druhou stranu řeky. Kolem koupaliště přicházím na okraj Kostelce nad Orlicí, který se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou. Dnes se do města nevydám, půjdu se podívat na Nový zámek, postavený v empírovém stylu. Byl jsem tu již na jaře, kdy v jedné části rozsáhlého anglického parku kvetou bledule. Stovky, nebál bych se napsat i tisíce. Dnes po nich není ani vidu, asi slechu...
    Zámek byl postavený v letech 1829-33, po válce sloužil jako Výzkumný ústav pro chov prasat. Když přebíral Josef Kinský v roce 1992 budovu zámku, nikdo by nevěřil, že v té době půjde vůbec ještě zachránit. A podařilo se, navíc byla ještě vybudována v prostorách bývalé kočárovny zámecká restaurace.
    Přírodně krajinářský zámecký park má anglickou úpravu. Je vybudován v členitém terénu a jeho součástí jsou i přilehlé IVO_4550_small.jpg, 11kBlouky. Vytvořené průzory s výhledy na zámek a od zámku i do okolí směrem k Postštejnu přidávají na atraktivitě tohoto místa. V jedné části parku je vytvořeno i "broukoviště". Místo, kde jsou zanechány stromy svému osudu. A právě takové prostředí potřebují některé druhy brouků ke svému životu...
    Dnes mne ale čeká ještě jeden park. Je opět zámecký. Nachází se v Častolovicích a je v majetku Diany Phipps Sternbergové. Častolovický zámek stojí v místě bývalé vodní tvrze. Na opačné straně parku směrem k obci Synkov se nachází celkem v nenápadném místě soutok řeky Kněžná s Bělou. Součástí parku je i obora, kde se můžete podívat na jelenovitou zvěř. Je tu také ZOOkoutek s několika druhy menších i větších zvířat. U zámku se nachází i Růžová zahrada s množstvím zajímavých uměleckých prvků. V celém areále je především přes léto k vidění na 150 druhů růží.