turistika.jpg, 78kB
Mšeno

Několik kilometrů od Mělníka, směrem na Kokořín najdete pěkné městečko se čtvercovým náměstím, hezkou radnicí a kostelem. První dochované historické podklady o městě pochází z roku 1080. Dnešní městečko a letovisko Mšeno je po 06mseno_small.JPG, 4 kBpožáru v roce 1867 prakticky nově postaveno. Žár byl tenkrát tak velký, že zvon na kostelní věži oheň roztavil a shořel i celý archiv. Především s tohoto důvodu moc historických památek nenajdete.
     Po požáru byly již domy stavěny z cihel nebo štuk (nepoužívaly se již došky, šindel a dřevěná podloubíčka). Zajímavostí Mšena je, že se mu vyhýbaly epidemie moru a cholery, zatímco okolní města byla ničivě "zasažena".
     Dominanta města, kostel sv. Martina byl postaven v novogotickém stylu stejně jako 18mseno_small.JPG, 5 kBradnice. V radnici najdete Informační středisko, kde vám ochotně poradí, kam se můžete vydat na turistický výlet či kde se nachází vámi požadované služby. Další informace naleznete na stránkách www.mestomseno.cz.
      Mšeno je známé především tím, že je vstupní branou do Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Pro každého turistu je to tu opravdu ráj, protože všude kolem najde lesnatý kraj. Ten je plný různých skalních útvarů, roklí a romantických zákoutí s velkým množstvím turistických i cyklistických stezek. Podle vlastních zkušeností je pro cyklisty terén hodně náročný, protože hodně lesních cest vedoucích lesními partiemi je částečně podmáčených. Pro mne, jako pro pěšího turistu je Mšeno ideálním výchozím místem do okolní přírody.