turistika.jpg, 78kB
Litomyšl 3.

Krásný renesanční zámek (1568-81) má fasády pokryté sgrafitem. Zámek vyhořel v roce 1775. Na čtyřkřídlém nádvoří můžete vidět tři křídla mající arkády. Je pravděpodobné, že poslední ze zdí na nádvoří byla původně hranicí s biskupským palácem a tím pádem i částí původních hradeb. Sluneční hodiny a sgrafitová výzdoba a arkády vytváří celému zámku zvláštní atmosféru. Fontána v u zahrady (1574) je dílem kameníka a sochaře A. Brocca. Zahrada byla rozšířena v roce 1726.
     Litomyšl je krásné město s mnoha památkami. Můžete se tu procházet celý den a je stále na co koukat. Například Váchalova ulička, vyzdobena sgrafitem nebo cesta od náměstí od sochy Bedřicha Smetany (autorP1590986_small.JPG, 12 kB J. Štursa 1924) ulicí kolem další sochy, tentokrát sedícího Aloise Jiráska (V. Makovský 1959) u Olivetské hory směrem k zámku a dál kolem něj až k přírodnímu divadlu patří k těm nejatraktivnějším. Pokud navíc obejdete zámek, zjistíte, že je s každé strany jinak zdoben a každá strana je tak prakticky jiná.
     Vraťme se ještě a Smetanovo náměstí. Naproti vpravo od bývalé radniční věže stojí dům U rytířů. Postavil si ho jeho první majitel, který se sem přestěhoval z Pardubic, kde pracoval na výstavbě zámku. Pravděpodobně se při této činnosti hodně naučil. Toho pak využil na domu U rytíře a je opravdu na co koukat. Dům zapadá do řady dalších domů. Ty mají také podloubí a tak se můžete kochat krásou náměstí i v případě slunečného či deštivého počasí.
     Jestli se chcete pokochat krásným pohledem na panorama Litomyšle, zajděte se podívat k městskému úřadu. Mají tam na zdi při vstupu i hezkou mozaiku.