turistika.jpg, 78kB
Kouřim

Starobylé město, kterým protéká řeka Kouřimka a které založil koncem 13. století král Přemysl Otakar II. se nachází na polovině cesty mezi Prahou a Kutnou Horou. Město je známé tím, že stálo na straně husitů. Z původních čtyř městských bran se zachovala pouze jedna a to Pražská. Město bylo ve své době opevněno dvěma pásy hradebních zdí s baštami, příkopem a valem.
     Nejvýznamnější památkou města je gotický kostel svkourim61_small.JPG, 7 kB. Štěpána. Více jak vnější podoba se cenní jeho vnitřní řešení. Vedle kostela stojí pseudogotická zvonice, která byla původně renesanční. O pár metrů dál se nachází budova bývalé barokní radnice, ve které je umístěno Muzeum Kouřimska. Najdete v ní Informační středisko. Na okraji města bylo v roce 1972 založeno Muzeum vesnice. Můžete tam vidět ukázky lidových stavení, které pocházejí převážně ze zaniklých obcí povybudování vodní nádrže Želivka.
     Uprostřed náměstí stojí kašna se sochou ze 17. století a pamětní kámen Prokopa Velikého, husitského vojevůdce - který padl v nedalekých Lipanech při pro husity osudové bitvě. V blízkém okolí města můžete vidět zbytky Hradiště, zvaného Stará Kouřim. Na trase dlouhé necelé 4 kilometry (značené "žlutě"), uvidíte zbytky valového opevnění, Lechův kámen (zkuste si bez ohledu na datum obskákat kámen po jedné noze bez nadechnutí), Libušino jezírko, kapli a především krásný výhled na město.