turistika.jpg, 78kB
Bulharsko

Jedná se o zemi, rozprostírající se na Balkánském poloostrově (hlavní město Sofia). Bulharsko je zemí, která nemá šťastnou minulost, je to stát, který byl 500 let utiskován a byl pod nadvládou Turecka. Tyto prvky útlaku se promítají i dodnes na bulharském venkově. Poznamenaly výrazně hospodářství a mentalitu tamních lidí.
     Bulharsko je turisticky atraktivní zemí. První Češi30rilskyklaster_small.JPG, 12 kB navštívili Bulharsko po jeho osvobození z Turecké nadvlády v roce 1878. Dějiny Bulharska sepsal prof. slavistiky Konstantin Jireček. V současnosti navštěvuje Bulharsko asi 30 000 Čechů ročně a v budoucnu se očekává až dvojnásobná expanze. Bulharsko má s naší zemí bezvízový styk, nachází se zde turistická centra s českými nadpisy, naleznete zde i české restaurace, zejména při pobřeží na Slunečném pobřeží, v Burgasu, ve Varně, ale i v menších, zato historicky zajímavějších místech, jako je Nesébr, Primorsko.
     V Bulharsku není draho, pro českého turistu se jedná o jednu z nejlevnějších evropských destinací. Měnovou jednotkou zde nadále zůstává 1 Lev, Bulharsko není členem EU, ale pro zajímavost kurz 1 EUR = asi 1,95 Lv. Určitě je potřeba směnit EUR nebo USD. Lze zde platit kartou Visa, Euricard, American Express.
     V Bulharsku žije asi 8 mil. obyvatel, je zde i turecká menšina. Obyvatelé jsou příjemní, obyčejní,  komunikativní a pohostinní. Bulharština je jazyk, který je výsledkem slovanských věrozvěstů 16klastersipka_small.JPG, 6 kBCyrila a Metoděje. Pro bulharskou mentalitu je typická ležérnost, improvizování, siesta, žádné velké násilí, pohoda, klid, tedy, času je na všechno vždycky dost, není kam spěchat.
     Obyvatelé zde pracují tvrdě, je zde i část obyvatelstva na hranici chudoby, zejména starší občané. Řeší řadu ekonomických problémů jako je, vysoká nezaměstnanost, nízké platy, zvyšování cen energií. Bulhaři jsou hrdým národem, milují svou zemi, někdy jsou kritizováni za nepodloženou přílišnou hrdost, ale ta k jejich mentalitě patří.
     Kdybych měla charakterizovat obyvatele jak je znám já, řekla bych, že jsou to silní lidé, většinou tmavých očí, navenek působící klidně. Ovšem jsou vznětliví, nedůvěřiví, pracovití, skromní a střídmí.
     Bulharsko je charakteristické svými památkami a suvenýry. Typické jsou různé dřevěné skřínky, soudky, lahvičky, parfémy s růžovým olejem, malované talíře, hrnečky, ikony svatých, vlněné přehozy, tzv. gubery, výšivky, pletáž, šperky a typická hudba s specifickým tancem choro.
     Bulhaři jsou družný národ, rádi posedí při skleničce. Jejich restaurace se nazývají taverny, mechany. Hraje se zde povětšinou hudba a tančí již zmiňované choro. Specifická je i bulharská kuchyně, 18klastersipka_small.JPG, 7 kBjsou to různé saláty, specificky upravená paprika, rajčata, grilované maso, kuřata. Vše se připravuje na slunečnicovém či olivovém oleji. Je to jedna z nejzdravějších kuchyní světa. Konzumuje se zde také velkou měrou kyselé mléko, které prý zaručí dlouhověkost.
     Nemalá tradice je Bulharům připisována v pěstování vína a vinařství samo. Nyní začíná zdejší víno silně konkurovat francouzskému jak po stránce kvality, ale i cenou. Oblastí, kde se víno pěstuje je zejména Trákija, kde se pěstují výborné odrůdy Merlot, Cabernet Savignon. Nám jsou známé značky Meča krv, Gamza, Melnik, Kadarka, Chemus... V Bulharsku se také pije pivo, i když musím říct, naše pivo je naše pivo. Pivo je slabší, ze známějších značek se jedná o Zagorku, Astiku. Tradičním alkoholem je Mastika, Rakija, Mentovka.
     Mezi turisticky nejnavštěvovanější místa patří pobřeží, vybavené tisíci hotely, atraktivitami, jejichž úroveň rok od roku stoupá. Ať se jedná o Sluneční pobřeží, Nesébr, Burgas, Albenu, Primorsko, Balčik, Varna. Bulharsko má také spoustu památek v Sofii, v hlavním městě. Bulharské historické muzeum, jsou zde vykopávky, památník Alexandra Něvského, Sofijská univerzita.
     Dalšími významnými městy jsou Plovdiv, kde se nachází vykopávky z doby Římanů. Veliko Trnovo - město, které bývalo městem hlavním s výraznými kulturními památkami. Gabrovo, kde se nachází skanzen.
     Bulharsko je země nížin, ale i hor. Myslím si, že pro našeho turistu jsou neprobádaná místa pohoří Rila, Pirin, Stará planina...