turistika.jpg, 78kB
Benátky nad Jizerou
2.

Ve druhém díle jsem použil texty z informačním cedulí,
na kterým se dozvíte vše potřebné a užitečné.

Středověké město Nové Benátky bylo založeno v letech 1343-46. Zámecký kostel se zaniklým klášterem pocházejí z let kolem 1349. Nejstarší renesanční část zámku vznikla mezi lety 1527-72 a je ozdobena psaníčkovými a velmi cennými figurálními sgrafity.
     Po několika dalších stavebních fázích byla výstavba zámku ukončena v polovině 18. století. Mezi nejznámější obyvatele zámku patřilP1500257_small.JPG, 6 kB hvězdář Tycho Brahe s matematikem a hvězdářem Janem Kaplerem (v letech 1599-1600), generál jízdy z třicetileté války Jan von Werth (v letech 1547-52) a skladatel Bedřich Smetana (v letech 1844-47). Pobyt těchto osobností i dalších významných rodáků společně s dalšími informacemi o městě a regionu jsou připomenuty v expozicích muzea (budova zámku).
     Zachovalý půdorys a také dispozice středověkých Nových Benátek společně s areálem zámku, parkem, vinicí a dalšími památkami včetně sochařské výzdoby byly důvodem k vyhlášení městské památkové zóny.
     V zámku, (který mimo jiné patřil i Rudolfu II.), působilo i mnoho význačných osobností je věnována pamětní síň. Celý areál zámku je obehnán zdí se třemi branami. Z parku můžete vidět krásný výhled na vinici a tok řeky Jizery.. Pokud si chcete prohlédnout město a okolí ze Zámecké věže, stačí se podívat na otevírací hodiny věže.