turistika.jpg, 78kB
Anenský vrch

P1450919pan_07.jpg, 14 kB
Z Pěticestí (1004 m) se vydáme po Jiráskově cestě směrem ke Komářímu vrchu. Tak se jmenuje rezervace ve východní části Orlických hor. Tvoří ji zbytek přirozeného porostu zakrslé horské bučiny s přechodem na subalpinské smrčiny. Horská kleč, která je tu také k vidění není ale původní.
     Dostaneme se až na Mezivrší, kde se nachází rozcestník. Na něm zjistíte, že se po zeleně značené turistické trase můžete dostat do 25 kilometrů vzdáleného Rychnova nad Kněžnou. Několik desítek metrů od rozcestníkuP1450843_small.JPG, 9 kB mimo značenou cestu stojí samostatný pěchotní srub. Z jeho vrcholu je zajímavý výhled. To se už pomalu dostáváme k rozcestníku udbočky U Anenského vrchu.
     Anenský vrch (991 m) míval na svém vrcholku až do roku 1937 kapli sv. Anny. Tu postavil v roce 1766 hajný Johan Kastner z Horní Rokytnice.
     Rekonstrukci a úpravy prodělala díky hraběnce Ernestině von Nostitz-Rieneck, kdy byl vedle kaple ještě postaven kamenný kříž a socha sv. Marie. Přišel ale rok 1937. Začala výstavba linie opevnění a kaple byla rozebrána a sestavena ve vsi Hadinec, vzdálené odsud asi dva kilometry. Před první světovou válku tu stávala rozhledna, byla celodřevěná a podle dochovalých fotografií lze usuzovat, že tu byla později postavena ještě rozhledna vyšší. Ale dřevěné rozhledny nemívají dlouhou životnost. Od roku 2010 zde stojí kovová rozhledna, takže se nyní dostanete nyní až do nadmořské výšky nad 1 000 metrů. Pří této mé cestě tu ještě ale nebyla.P1450886_small.JPG, 13 kB
     Po prohlídce se vrátíme k rozcestníku, kde se "rozloučíme" s Jiráskovou cestou, která pokračuje k betonové pevnosti Haničce. Pokud byste chtěli projít Jiráskovu cestu až do konce, došli byste do Litomyšle. My ale odbočíme na zeleně značenou cestu, vedoucí do Horní Rokytnice a Rokytnice v Orlických horách. To už budeme až do cíle dnešního výletu scházet z kopců. U závory kde začíná zákaz vjezdu cyklistů se ještě otáčím směrem k Anenskému vrchu. Bunkr je vidět a cesta klesá k Plachtě a po vyjítí z lesa jsou k vidění první stavení. U statku v Horní Rokytnici stojí památná mohutná lípa.
     Nyní musíme jít asi kilometr po asfaltové silnici a u rozcestníku odbočit na Rokytnici v Orlických horách. Dá se odstud dojít do Neratova, kde je dlouhodobě opravován kostel a mají tam i poštovnu (jedna se nachází také na vrcholu Sněžky).
     Kolem pastvin, kde právě kvetou pampelišky dojdeme kolem vodárny, ze které je hezký výhled na město, až do centra. Před tím se ale můžeme kochat hezkými pohledy na část Orlických hor.