turistika.jpg, 78kB
Vranov nad Dýjí

Osmnáct kilometrů západně od Znojma leží pohádkově krásný státní zámek Vranov nad Dyjí, skvost naší barokní architektury - který byl původně hradem. Nad podhradním městečkem stojí na 76 metrů vysoké skále na ostrohu nad řekou Dyjí.. Jeho dějiny sahají až do roku 1100, kdy o něm píše Kosmas ve své kronice. Patřil stejně jako Bítov a Cornštejn do soustavy zeměpanských pohraničních pevností. A již od 13. století je hradem kamenným. Ve 14. století pak byl rozšířen o podhradí a nádvoří. Ještě do husitských válek byl hrad na nejméně chráněné straně zdokonalen o parkán. Zvláštností pak bylo, že se voda musela do cisterny (která je dodnes zachována) - okovy vytahována z řeky Dyje. Důvodem bylo to, že v tvrdé skále nešla vybudovat studna.
     Za třicetileté války byl hrad Švédy téměř zničen, obléhali jej v letech 1641 a 1648. Své udělal i požár v roce 1665...a tak roku 1680 získal panství Althanové - a Ti rozhodli, že končí období hradu a začíná období zámku. A tak vzniklo krásné barokní sídlo, jeho budování ale trvalo celé století.  Vznikl krásný Sál předků. Pro Michala Jana z Althanu ho navrhl J. B. Fischer z Erlachu mistr vídeňského klasického baroka.
     Velmi zvláštní a unikátní je zámecký kostel Nejsvětější Trojice. K jeho kruhové lodi je připojeno šest oválných vedlejších prostorů. Do areálu zámku se vstupuje po 57 metrů dlouhém mostě a už při prvním pohledu tento zámek každého návštěvníka nadchne. Když se pak postavíte u zámecké kaple na boční terase předhradí, je celkový dojem více jak úchvatný. V blízkém městečku Vranově pak můžete vidět, kde farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Je tu také krásné okolí, můžete si jít například prohlédnout blízkou Vranovskou přehradu. Ta zadržuje 30 kilometrů dlouhé jezero pitné vody. Proto tu byl zastaven veškerý provoz lodní dopravy. Všichni, kdo sem přijedou za turistickým vyžitím budou spokojeni, neboť Vranov nad Dyjí spadá do Národního parku Podyjí. Zlepšuje se tu také úprava lesoparků, aby si návštěvníci mohli udělat představu o rozsahu a velkosti v tehdejším období.