turistika.jpg, 78kB
Turecko

Pokud mám napsat něco o Turecku, musím si vzít na pomoc "Kapesní atlas světa" NEW WORLD EDITION s lexikonem státu vydaným v nakladatelství Marco Polo. Začnu tedy obyvatelstvem - v Turecku je 99% muslimů (70% sunitů), ale není státem náboženským. Dvě třetiny Turků žijí ve městech, většina v Istanbulu. Ten je s počtem 9 milionů obyvatel největším městem v Turecku. Zajímavost určitě je, že dva milionů Turků žije v Německu.
     Turecko se vyznačuje silným rozdílem mezi průmyslovým západem a agrárním východem. Téměř 50% výdělečného činného obyvatelstva je zaměstnáno v zemědělství, které vytváří 15% hrubého národního produktu a dosahuje dokonce přebytku v exportu (bavlněná vlákna, tabák, pšenice). K významnému nerostnému bohatství patří zásoby chrómu, mědi a barytu.Důležitým zdrojem deviz je pro Turecko cestovní ruch.
     Turecko je bohaté na památky všech historických období, neboť se zde nacházelo po staletí jádro velké říše - od chetitské přes byzantskou až po osmanskou. Kromě turecké Trácie v Evropě leží Turecko na poloostrově Malá Asie, který sahá od Pontského pohoří na severu až k pohořím Taurus na jihu. Evropské Turecko je pouhým zlomkem Turecka asijského.
     Turecká kuchyně je šťastnou směsicí kulinářských tradic Střední Asie a Středomoří. Jelikož je země soběstačná ve výrobě potravin, je tu všechno čerstvé a kvalitní. Zvláště maso, ryby, zelenina a ovoce. Na závěr ještě uvedu rozlohu Turecka - kde je hustota obyvatel asi 80 na kilometr čtverečný. A těch kilometrů čtverečným má tato krásná zem 779 452.