turistika.jpg, 78kB
Ondřejov

Aby se u území malého městečka, nalézajícího na východ od Prahy mohla postavit naše nejslavnější hvězdárna - bylo potřeba narození bratrů Fričových. v minulosti obec Ondřejov vznikla z původního dvorce nazvaného podle svého majitele Ondřeje z Dubé. Na ondřejovském hřbitově je pohřbena paní Eleonora Gayerová z Ehrenbergů - první představitelka Mařenky ve Smetanově Prodané nevěstě. K hvězdárně se dostanete, když vystoupáte na Mandinu horu. Její nadmořskáondrejovP1020721_small.gif, 22 kB výška je 529 metrů a a na jejím vrcholu najdete svého času středisko astronomického výzkumu v Čechách.
     Bratři Fričové patřili k velkým obdivovatelům astronomie. Narodili se J. V. Fričovi (básník a spisovatel) a Anně Kavalírové-Sázavské (dcera zakladatele skláren Kavalier v Sázavě). Po smrti jednoho z bratrů - Jana Ludvíka Friče 1863-1897), 21. ledna 1898 - na jeho počest zakoupil Josef Jan Alexandr Frič (1861-1945) pozemek na vrchu, jemuž začal říkat Žalov. Pozemek stál 900 zlatých a podmínkou bylo, aby "sloužil" vědeckým účelům. Výstavba celého areálu trvala deset let, za tu dobu tu dr. Josef Jan Alexandr Frič vybudoval secesně laděný areál s centrální budovou, studovnou, centrální a západní kopulí, bazénem a po dvou pozorovacích domcích na každé straně. V roce 1913 byla na observatoři zřízena první rádiová stanice pro příjem časových signálů v Čechách. Při příležitosti 10. výročí vzniku naší republiky věnoval dr. Frič observatoř v roce 1928 Univerzitě Karlově..
     Hvězdárna se zabývá studiem vysoké atmosféry, sluneční fyzikou, meteorologickou astronomií a dokonce i kosmickým výzkumem. Roku 1954 byla začleněna do Československé akademie věd a důležitý je i rok 1967. To zde byl nainstalován obří dalekohled, mající průměr hlavního zrcadla neuvěřitelnýchondrejovP1020804_small.JPG, 9 kB dvou metrů a vážící 8,7 tuny. Byl vyroben ve známé firmě Carl Zeiss Jena v tehdejší NDR, která se proslavila svou vysokou kvalitou optiky. Dalekohled má Newtonovo ohnisko 9 metrů. V roce 1998 bylo v observatoři zřízeno muzeum, kde se vystavují historické a místní dokumenty, přístroje a v neposlední řadě i dokumentace o životě jejího zakladatele Josefa Jana Alexandra Friče.
     V poklidné atmosféře se tu můžete projít po krásně upravené zahradě, "protkané" ušlechtilými dřevinami - vybudované ve stráni kopce Žalov. V letech 1998-2001 byly do areálu zahrady zabudovány kamenné skulptury. Asi nejznámější z nich je žulová "Od slunovratu ke slunovratu", která dokáže přesně odhalit chvíli, kdy nastává nové roční období. Nedaleko odtud se ještě na nedalekém vrchu Pecný můžete projít kolem geodetické observatoře. Celkový dojem z tohoto místa je, že se tu zastavil čas a člověku připadá, že by se tu mohl setkat i s panem Fričem...

Prohlídky Astronomického ústavu AV ČR Ondřejov:

květen - září v sobotu a v neděli

začátky: 9:00; 11:00; 13:30; 15:30