turistika.jpg, 78kB
Kraví hora
rozhledna

Dnešní výlet začíná v obci Kobylí, známé díky pěstování meruněk. Zdejší území, rozkládající se na jihozápadním svahu Ždánického lesa. To bylo osídleno již v neolitu, zmínka o obci je uváděna DSC_7241_small.jpg, 19kBv dokumentech z roku 1252. Nežli se vydáme na opačnou stranu na Kraví horu, vyjdeme si kolem Muzea obce ke kostelu sv. Jiří. Ten tu stojí již od 13. století (první zmínka je z roku 1269, 1643 byl vypálen švédskými vojsky). Hřbitov je zajímavý tím, že má samostatnou věž a je z jeho plochy jedinečný výhled do kraje.
     Po prozkoumání výhledů se vrátíme zpět přes železniční trať a za obcí se můžete podívat ještě na Naučnou stezku na vrch Lácary.
     Cestou k rozhledně Kraví hora budeme procházet kolem Přírodní rezervace Nosperk. Byla vybudována za účelem zachování polanek lesostepního charakteru. Mimo jiné živočichy tu žije největší brouk na našem území, roháč obecný. Také se tu objevuje lupenaná houba, muchomůrka ježohlavá.
     Rozhledna Kraví hora byla postavena na kopci nazvaném Olbramy v roce 2006. Je to DSC_7250_small.JPG, 17kBv podstatě památník na fakt, že se stala obec Bořetice Vesnicí roku 2005. Nachází se v nadmořské výšce 272 metrů, je vysoká 12 metrů. Po zdolání 57 dřevěných schodů si můžete prohlédnout okolní vesnice, vinice a část chráněného území Zázmoníky. Právě od kapličky (která stojí na protější stráni od roku 2000) se můžete pokochat krásným výhledem do kraje. Jak z rozhledny, tak i od kapličky objevíte nedalekou rozhlednu Slunečná ve Velkých Pavlovicích. V dálce při pěkném počasí uvidíte i Pálavské vrchy a Novomlýnskou nádrž.
     Svého času byly Bořetice i Kobylí centrem rybníkářství. Dokonce se hovořilo o Bořetickém jezeru. Dnešní výlet končí právě v Bořeticích, které jsou vinařskou obcí. Nachází se v místech, kterými protéká říčka Trkmanka. Patří do oblasti Modrých hor. Jako recese tu vznikla Svobodná spolková republika Kraví hora, mají tu celnici a kancelář prezidenta. První písemná zmínka o pěstování vína v této oblasti je uváděna k roku 1361. V současnosti se nachází v obci 260 vinných sklepů a není problém se zde ubytovat.