turistika.jpg, 78kB
Humprecht

Nedaleko Sobotky, necelou čtvrthodinu pěší chůzí se na zalesněném (je tu lesní park) čedičovém vrchu (340 m) stojí barokní - původně lovecký zámeček netradičního tvaru. Dal jej postavit jako napodobeninu Galatské věže v Istambulu,humprechtP1060950_small.JPG, 4 kB Humprecht Jan Černín z Chudenic a to podle návrhu Carla Luraga. Byl vystavěn na elipsovitém půdorysu v letech 1666-72.
     V roce 1678 vyhořel a to byl impuls k tomu, aby byl navýšen - to ale vedlo k přetížení základů. A tak byly zbourány přízemní hospodářské budovy a posíleny základy. Už při příchodu k zámečku vás zaujme opticky zužující se dlouhé schodiště. Nyní už volně stojící oválnou budovu bez přízemních přístaveb můžete obejít a zjistíte, že výhledu do krajiny budete muset zámeček navštívit.
     Ke konečné podobě, kterou můžete vidět jak zvenčí, tak i při prohlídce došlo při rozsáhlé rekonstrukci v roce 1829. Od tohotohumprechtP1060996_small.JPG, 5 kB roku je také na špičce věže umístěn místo hvězdy zlatý půlměsíc. Hladkou stavbu oválného půdorysu zakončuje střecha, nad kterou se zvedá další, ale ustupující oválné patro. Z kuželovité střechy vystupují navíc 4 komíny. Na vrcholu spodní části zámečku je dřevěný ochoz, ze kterého je za jasného počasí vidět dokonce i Sněžku. Pozorného pozorovatele ale zaujme především pohled na střechu nedaleké Kosti, která leží jako jedna z mála staveb svého druhu - v údolí.
          Co nás čeká uvnitř Humprechtu? Nejvíce vás zaujme v ose zámku vybudovaný velký, 16 metrů vysoký Černínský oválný sál, používaný jako hodovní síň. Ta je obdivuhodná svou úpravou s nástěnnými malbami (znázorňují život Heřmana a Humprechta Černínů z Chudenic), ale především dokonalou akustikou s neuvěřitelným dozvukem. Pokud byste se zde chtěli vdávat či ženit, stačí si to tu jen domluvit - svatby se tu pořádají prakticky každý týden. Kolem sálu je několik místností, kde můžete vidět řadu dobových obrazů a velké množství různých tisků rytin. Při stoupání na vrchol věže je podél kruhového schodiště si prohlédněte soubor obrázků různých ras psů. Po výstupu na ochoz už se pak můžete kochat krásou okolní krajiny. Cestou zpět do Sobotky se nezapomeňte zastavit na hřbitově, kde se můžete podívat na hrob básníka Fráňi Šrámka.