turistika.jpg, 78kB
Dobrošov 1.

Dělostřelecká tvrz Dobrošov byla projektována jako uzavřený systém sedmi těžkých zesílených objektů o síle stěn a stropnic 3,5 metru. V čele pevnosti, proti nepříteli, byly vysunuty dva pěchotní sruby Můstek a Jeřáb - kryty palebnou přehradou vnějších obranných rajónů. Oba objekty silou svých zbraní měly vytvářet palebnou přehradu k ochraně dělostřeleckých srubů uvnitř tvrze. Můstek byl současně i bojovým velitelským stanovištěm pevnosti. Hlavní palebnou silou objektů byla protitanková děla ráže 47 mm, spřažená s těžkým kulometem vz. 37.
      Na odvrácené straně od nepřítele byly umístěny kasematové dělostřelecké sruby se šesti houfnicemi ráže 100 mm (makety těchto zbraní jsou instalovány ve srubu Zelený).
     Ve středu pevnosti, na mírném návrší, byla projektována otočná výsuvná dělová věž k zabezpečení přenášení palby na soustředěnídobrosovpodzemiP1000617_small.JPG, 4 kB nepřítele a ochranu vlastních pevnostních objektů. Stranou u kapličky na okraji obce Dobrošov měla být vybudována minometná věž a pod silnicí k Novému Hrádku, nedaleko nynějšího parkoviště byl plánován vstupní objekt.
     Houfnice obou dělostřeleckých krytů měly vytvářet hluboké palebné přehrady. Srub Zelený postřeloval část Kladské kotliny před Náchodem. Srub Amerika měl vykrývat oblast přístupu k Novému Hrádku.
     V hloubce téměř 40 metrů byly vybudovány sklady střeliva, ubytovny, strojovna; ošetřovna a další pomocná nařízení. Objekty byly vzájemně propojeny systémem chodeb a výtahů.
     Stavba tvrze byla zahájena 13. září 1937 s předpokládaným nákladem 33.557.058.- Kčs. V těchto nákladech byly zahrnuty pouze práce stavitelské, tunelářské a betonáže, mimo dodávky cementu, armovacího železa a dalších konstrukčních ocelových prvků, které dodávala vojenská správa sama.
     Do zastavení prací v září 1938 byla dokončena hrubá stavba objektů Můstek, Jeřáb a Zelený, vyhloubena byla převážná část chodeb a sálů, značná část podzemních prostor byla vybetonována. Ostatní objekty nebyly dokončeny.