turistika.jpg, 78kB
Dobrošov
Jiráskova chata

Nad stejnojmennou obcí, ležící v nadmořské výšce 580 metrů, která je připomínána již roku 1415 - stojí na vrcholu kopce turistická Jiráskova chata s vyhlídkou. Dobrošov najdeme 3 kilometry jihovýchodně od Náchoda a je to navíc z Náchoda nahoru na vrchol hezká procházka. Chata s vyhlídkovou věží tu stávala již v roce 1895, ale v letech 1912-14 tu měla být postavena nová. Důvodem k tomu byl fakt, že stávající zděná stavba s jednopatrovou osmibokou - 6 metrů vysokou věží, přestala vyhovovat stále četnějšímu zájmu návštěvníků.
     V roce 1910 byl za tímto účelem osloven architekt Dušan Jurkovič. Ten navrhoval podobu více staveb v okolí - například turistickou útulnu v Pekle u Metuje, či modernizace zámku v Novém Městě nad Metují. Původní myšlenka byla, že se opraví a zvětší chata stávající - ale nakonec bylo rozhodnuto o stavbě úplně nové. Chata ale díky nedostatku financí doznala své konečné podoby až o několik let později...
     Chata s rozhlednou, jak ji známe v dnešní podobě byla po položení základního kamene a sbírky uspořádané k 70. narozeninám Aloise Jiráska započata ve dnech 9. až 10. července 1921. Této akce se zúčastnilo 60 000 lidí. A tak byly zbořeny v květnu 1923 staré objekty &a nbsp;během pěti měsíců stála na vrcholu kopce chata úplně nová. Slavnostně pak byla otevřena 30. září 1923 a jejího slavnostního otevření se měl zúčastnit i Alois Jirásek, ale zabránila mu v tom nemoc. V základech stavby je uložena jeho listina "Buď požehnána, chato milá, stůj pevně v bouřích všech".
     Zvláštností stavby je, že na jejích základních kamenech jsou nápisy v dnešní době bych napsal "sponzorů". Dalšímu rozšiřování objektu zabránila 2. světová válka, při níž se stala chata vojenským objektem. Po roce 1995 odkoupil celý objekt po peripetiích KČT za necelých 7 000 000 Kč a chata byla rekonstruována za neuvěřitelných 34 500 000 Kč. Slavnostně pak byla otevřena 14. září 2002 a v současnosti si ji můžete nejen prohlédnou, ale i navštívit vyhlídkový ochoz ve výšce 15 metrů. Z něj je vidět údolí Metuje, Hronov, Velkou Deštnou, Sendražický kopec, Dobrušku, Kunětickou horu, Hradec Králové, Chlum s jeho rozhlednou, Jaroměř, Josefov, Zvičinu, Kumburk, Tábor, Krkonoše (Černou horu a Sněžku) a i nedalekou Českou Skalici s vodní nádrží Rozkoš a i část Polského území. Jako na dlani uvidíte větrné elektrárny v Novém Hrádku, východ z pevnosti Dobrošov či zámek v Náchodě. Ochoz je otevřený od dubna do října, pokud chcete přesné údaje, vyhledejte si je na Internetu.
     Přijeďte se sem určitě podívat, mají tu navíc neuvěřitelné ceny - a to díky tomu, že je to tu učňovské středisko. Je to námět na celodenní výlet, pokud Jiráskovu chatu spojíte s prohlídkou pevností - budete odjíždět sice utrmácení, ale spokojení.