turistika.jpg, 78kB
Cornštejn

Zřícenina hradu Cornštejn se nachází nedaleko Bítova nad Vranovskou přehradní nádrží na zúžené šíji záhybu řeky Dyje. Původně gotický hrad založili příslušníci rodu Bítovských z Lichtenburka (první zmínka je z roku 1343). Svého času stál na vysoko nad řekou, ale voda z nádrže vytvořila po napuštění z ostrohu krásnou pevnost. Ve své době tvořila osa Cornštejn, Bítov a nedaleký Frejštejn opevněné body moravsko-rakouské hranice. Průběhem času byl hrad s jedním palácem a hranolovoucornstejnP1050086_small.JPG, 3 kB věží zvětšován a opevňován. Takže koncem 15. století přibyla parkánová hradební zeď a na severní straně u věže nový palác. Nakonec přibyla i nová část hradeb se dvěma branami.
     Když byl hrad "v nejlepším", oblehl jej oddíl Jiřího z Poděbrad. To se psal rok červenec roku 1464 a šlo o to, že tehdejší majitel Hynek Bítovský z Lechtenburka odmítl přísahat věrnost králi Jiřímu. Dobytí hradu nebylo tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo. Posádka nakonec odolávala neuvěřitelných 10 měsíců, ale nakonec se vzdala. Takže výsledek byl takový, že hrad Cornštejn věnoval Jiří z Poděbrad Krajířům z Krajku. Ti jej zdokonalili tím, že přistavěli na přístupové cestě na jižní straně mohutnou dělovou baštu se štítovou zdí. Tou přepažili původní cestu a ještě k tomu na protilehlé výšině přistavěli čtyřhrannou věž. To ale způsobilo, že nedaleký hrad Frejnštejn zpustl.
     Ještě v polovině 16. století se tu budovaly nové stavby...ale pak přišel rok 1576 a hrad připadl k Bítovu. Pak majitelé hrad opustili a od té doby pustl...od roku 1612 se v "kolonce" Cornštejn píše - "Hrad je pustý". Při jeho prohlídce dnes jsem ale dospěl k názoru, že slovo zřícenina není na místě. Navíc je tu krásně a zůstal tu duch doby. Zlepšení celkového dojmu z výletu korunuje má projížďka na loďce po Dyji, kdy jsem mohl monumentalitu hradu pozorovat z hladiny Dyje.