turistika.jpg, 78kB
Český Dub

Do rozkvětu se město dostává po roce 1838, kdy je zakoupeno Rohany. Díky textilnímu průmyslu dochází k rozšiřování města.
     Z novějších staveb je třeba zmínit Blaschkovu P2350006_small.jpg, 15 kBvilu, kterou dal vystavět průmyslník Franz von Schmitt. Díky později vybudovanému secesnímu halovému prostoru je od roku 1945 vila používána jako Podještědské muzeum, ke kterému patří i přilehlý areál. V areálu objevíte nádherný kuželník a také tři původní židovské náhrobky, které se jako jediné dochovaly z nacisty zničeného židovského hřbitova.
     Zajímavou stavbou je i neoklasicistní zámek již výše zmíněného továrníka, který byl postaven v letech 1873-74 v místech barokního areálu vrchnostenského hospodářského dvora. V současnosti je zde Domov důchodců. Přilehlý krajinný park je volně přístupný, roste v něm několik krásných stromů. Je jen velká škoda, že celý areál nebyl nikdy dokončen do původně plánovaných rozměrů.
     Nikoho nepřekvapí, že hlavní náměstí je pojmenováno po hudebním skladateli Bedřichu Smetanovi. V Českém Dubu u náměstí totiž bydlela jeho maminka, kterou navštívil v letech 1859 a 1860.
     Uprostřed náměstí stojí, kde bylo kdysi tvrziště, byla postavena v roce 1565 renesanční radnice s nárožní polygonální P2350107_small.jpg, 11 kBvěží. Mezi roky 1905-07 došlo k jejímu rozšíření.
     Na náměstí můžete vidět barokní mariánský morový sloup. Jeho budování se započalo roku 1717, o šest let po vztyčení byl doplněn o sochy světců. Konkrétně se jedná o sv. Floriána, sv. Jana Nepomuckého, sv. Františka Saleského a sv. Rocha.
     V dosahu od města se nachází koupaliště. Okolí do všech směrů je také moc zajímavé a navíc je město dosažitelné i z Liberce, jehož směrem je nádherně viditelný i pár metrů nad kilometr vysoký vrch Ještěd s dominantním vysílačem. V okolí města můžete objevit tři osady s názvem Dub a to Starý Dub, Hoření Starý Dub  Malý Dub.