turistika.jpg, 78kB
Budyně nad Ohří

Krásné starobylé město na svou největší slávu jenom vzpomíná - ale řadu památek můžete obdivovat do dnešní doby. Město se nachází na pravém břehu řeky Ohře nedaleko Roudnice nad Labem. Ve 12. století tu stávala osada patřící českým panovníkům. První písemná zmínka pochází z roku 1173, kdy se stal králem Bedřich a vyhradil si příjmy z budyňského panství. A v druhé polovině 13. století se stala osada městem a byl tu postaven hrad. Do dnešní doby se z původního čtyřkřídléhobudynenadohriP1020647_small.JPG, 6 kB hradu dochovala jen dvě křídla - severní a západní. Ta byla v letech 1906-11 dokonale opravena. V roce 1759 byl totiž hrad poškozen Prusy a tak musela být roku 1823 zbourána dvě křídla, protože byla značně zchátralá. Původně hrad v současnosti chrání zeď z 16. století se střílnamia cimbuřím. Na západní straně je pak vyhlouben vodní příkop a dvě okrouhlé bašty. Takže se dá napsat, že se od 16. století původní podoba hradu v jeho zbytcích prakticky nezměnila.
     Ještě k historii hradu i města. Roku 1336 získávají hrad Zajícové z Házmburka. Za husitů a Jiřího z Poděbrad byli zapřísáhlí nepřátelé husitů. Roku 1585 dal Jan Zbyněk Zajíc přestavět hrad na renesanční zámek, jenž se stal na počátku 17. století jedním z nejhezčích panských sílel v Čechách vůbec. Od roku 1614 získávají Budyni nad Ohří Šternberkové, dále Dietrichsteinové a nakonec Herbersteinové. A roku 1759 přichází pruské vojsko, aby město i zámek vypálilo a vyplenilo...
     Dominantou náměstí v Budyni nad Ohří je kostel sv. Václava z druhé poloviny 13. století, který byl později barokně upraven. Ve městě se také dochovala část městského opevnění s hradební věží. Když jsem tu byl já, konal se na zámku Folkový festival a na louce za zámkem byla velká pouť. Ten den se tu vedle zámeckého příkopu dalo přespat na louce ve stanu... Pokud budete mít cestu kolem, určitě se tu zastavte. Je tu opravdu krásně a návštěva tohoto místa vám zůstane dlouho v paměti.