banner_zoo.gif, 82 kB

Potštejn - hrad 2.
Jak šel čas, hrad postupně koupili Hrzánové z Harasova, Zárubové z Hustířan a posledním majitelem, který na hradě bydlel byl Adam Šťastný Hrzán z Harasova a to bylo na konci 16. století. Dalším důležitým mezníkem se stává rok 1746, kdy hrad kupuje Jan Ludvík Harduval de Chamaré. Ten zřizuje v městečku pod Potštejnem plátenickou manufakturu s bělidly. Podstatné ale pro stavbu samotnou je, že jeho syn, Jan Antonín, domnívajíc se, že je pod hradem zakopán podklad začalP1530916_small.JPG, 9 kB s rokem 1762 dílo zkázy. Je sice pravdou, že díky jemu máme v současnoti dokonalé plány celého podzemí, s jehož budováním začalo již za panovnictví Karla IV. Ale hradu do vůbec neprospělo a díky narušené statice začaly padat části zdí a co horšího, i budov.
     Lepší skutek uskutečnila roku 1766 hraběnka Anna Barbora Harduval de Chamaré, když dala postavit rokový kostelík sv. Jana Nepomuckého. Na dolním nádvoří pak byla později postavena ještě kaple Božího hrobu. A ještě vysvětlení, proč majitel hradu nebydlel v hradě samotném? To je jednoduchá odpověď, protože začal s výstavbou barokního zámku dole pod kopcem. V odborné literatuře je popisován jako čtyřkřídlá jednopatrová budova s mancardovou střechou kolem čtvercového nádvoří. To má pilířové arkády do nádvoří v přízemí dvou křídel.
     Potštejn a jeho okolí je turisticky atraktivním prostředím. Kolem zámku a kostela sv. Vavřince se můžete vydat do kopce kolem křížové cesty (vedoucí ke kapli Svatých schodů) až do hradu samotnému. Na informačních tabulích se můžete dozvědět mnoho historických faktů. Jak městečko, zámek, tak i hrad jsou postupně opravovány a upravovány a tak je tu opravdu na co koukat. Z hradního ochozu je za pěkného počasí parádní výhled.