banner_zoo.gif, 82 kB
Neštětická hora 2.
P1750043_small.jpg, 12 kBDůvodem k postavení vyhlídkové věže na tehdy ještě holém kopci, bylo 300. výročí potlačení selského povstání. I když se nakonec tuto asymetricko rozhlednu vybudovat podařilo, nakonec se díky nesplacené pohledávce stala majetkem stavitele.
     Na dnes již zalesněném kopci stojí téměř neudržovaná rozhledna, ke které byla nově vybudována přístupová cesta. Rozhledna by si zasloužila když už ne modernější přestavbu, tak alespoň generální opravu. Navíc, když si uvědomíme fakt, že je na její zdi pamětní deska s textem: "Památce slavných předků, kteří zde roku 1627 v nešťastné bitvě za svobudu P1750071_small.jpg, 11 kBumírali, postavili vděční potomci". Ale v každém případě je z rozhledny zajímavý výhled na část středu Čech a Posázaví.
     Pokud sejdete zpět z kopce do obce Chvojínek, můžete si v ní prohlédnout hřbitovní kostel sv. Václava, mající krásné vitráže. Kostelík tu stával již od roku 1262. Díky tomu, že je Chvojínek malou obcí, kde je hlášeno trvale necelých 40 obyvatel, můžete při vycházce na rozhlednu zažít úplný klid. I když je Neštětická hora v podstatě větším kopcem, je stoupání na ní pro netrénovaného turistu docela náročný.
     Kdo se chce případně projít a dojít na Konopiště, čeká jej ještě devítikilometrová vzdálenost.