banner_zoo.gif, 82 kB

Malý Chlum
rozhledna
Dva výrazné kopce v krajině lákají lidi už od pradávna. V minulosti byly strategickými místy, v současnosti jsou to turistické cíle.
     Velký Chlum je zalesněný a na jeho úpatí je možné shlédnout zajímavé sousoší Stanislava Rolínka, znázorňující tři hlavní symboly husitsví. Jsou jimi Jan Hus, Jan Žižka a Prokop Holý.
     Malý Chlum má plochý vrchol, na kterém byla vybudována celodřevěná, asi 9 metrů vysoká rozhledna klasického typu. SlavnostněP2030146_small.JPG, 11 kB byla otevřena v srpnu roku 2005. Myslím, že moc nescházelo a z tohoto krásného kopce by nezůstalo vůbec nic, protože se zde dříve těžil pískovec a díky tomuto faktu část hory schází...
     Na nástěnce u rozhledny, na které byste se mohli dočíst zajímavosti o tomto místě toho moc nevyčtete, plakát je poškozený. Podařilo se mi vyluštit alespoť tyto věty:
 
Stolové hory Malý a Velký Chlum patří mezi klasické přírodní dominanty blízkého okolí Boskovic. Lom, který je již desítky let netěžený, je vyhledávaným turistickým bodem pro svoji jedinečnou charatkeristiku a polohu. Jeho charakteristický písečný podklad a teměř celodenní slunečná expozice vedla ke vzniku charakteristického teplomilného společenstva rostlin a živočichů. Toto místo jistě nezasluhuje přehnanou formu ochrany. Jediným bodem ochrany je jistě ohleduplný přístup nás - návštěvníků.
 
     Malý a Velký Chlum můžete objevit u obce Krhov, která se nachází asi 3 kilometry před Černou Horou. Kopec s rozhlednou se vypínáP2030289_small.JPG, 17 kB do krajiny po levé straně silnice. Pokud jedete kolem benzínové čerpací stanice je kopec nepřehlédnutelný. Když putujete po blízkém i vzdáleném okolí, můžete se podle Malého Chlumu orientovat.
     Zvolil jsem si výchozím bodem Černou Horu. Po prohlídce Křížové cesty vedly mé kroky přes obec Bořitov směrem na Krhov...
     Z rozhledny, ale i ze samotného vrcholu hory se můžete za dobrého počasí kochat výhledem na Černou Horu, Čebín, Žeronovník, Čebínskou rozhlednu Čebínku, Brťov - Jeneč, Býkovice, Dlouhou Lhotu, Žerůvky, Kozárov, Lysice, Voděrady, Krhov, Sebranice, Letovice, Vaculku, Svitávku, Chrudichromy, Boskovice, hrad Boskovice, Jabloňany, Skalici, Lhota u Rapotina, Újezd u Boskovic, lom Herous, Oboru, Kuničky, osadu Hanačka, Doubravici nad Svitavou, Holešín, rozhlednu Veselice, Karolín, Rájec, Blansko, Velký Chlum, Olešnou a při podrobnéjším "zkoumání" rozeznávat bližší i vzdálené body v krajině.